Deri Mühendisliği Bölüm Başkanı Mesajı

Bölüm Başkanının Mesajı

Deri Mühendisliği Bölümü, Deri ve Deri Mamulleri Sanayine yönelik Lisans ve Lisansüstü düzeyde eğitim veren Türkiye'deki tek Bölümdür. Bölümümüz her yıl sadece 20 öğrenci almaktadır. Bu durum mezunlarımızın değerini arttırmakta ve dünyanın bir çok ülkesinde, üretimden konfeksiyona ve moda tasarımına kadar geniş bir iş imkanı ve kariyer avantajı sağlamaktadır.

Yurt dışındaki eğitim ve araştırma kurumlarıyla yaptığımız işbirlikleri, Bölümümüze uluslararası bir nitelik kazandırmaktadır. Öğrencilerimiz, eğitimlerinin bir kısmını, öğrenci değişim programları çerçevesinde yurt dışında devam edebilmektedir.  Aynı zamanda, ülkemize yurt dışından eğitim için gelen öğrencilerin tercih ettiği bir Bölümdür.

Öğrencilerimizin, yan dal ve çift ana dal programları kapsamında, mühendislik fakültesinin diğer bölümlerinde eğitim alma ve ikinci bir diplomaya sahip olma imkanları bulunmaktadır.

Bölümümüzde;  5 Profesör, 8 Doçent, 1 Yrd. Doç. görev yapmaktadır.  Akademik kadromuz konusunda yetkin ve kendisini sürekli geliştiren öğretim üyelerinden oluşmaktadır.

Bölümümüz, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra; ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılara, sanayicilerle öğrencileri buluşturan çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında, “Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği” tarafından her yıl düzenlenen "Deri Tasarım ve Üretim Yarışması" sayesinde öğrencilerimiz, kariyerlerinin temelini oluşturacak bilgi, görgü ve bağlantılara sahip olabilmektedir. Ayrıca, “Deri Tanıtım Grubu” sponsorluğunda öğrencilerimize ücretsiz yabancı dil kursu verilmektedir.

Bölümümüzden mezun olan mühendisler Türkiye’deki ve yurt dışındaki; Deri Fabrikalarında, Kimyasal Madde Üreten ve Pazarlayan Firmalarda, Deri Konfeksiyon İşletmelerinde, Ayakkabı Tasarımı ve Üretim Firmalarında, Deri Ürün Tasarımı ve Moda Kuruluşlarında, Suni Deri Fabrikalarında, Büyük Mağaza Zincirleri ve Markaların Satın Alma Departmanlarında, AR-GE Kuruluşları ve Laboratuvarlarda, Sektörel Danışmanlık Firmalarında, Kamu kurum ve kuruluşlarında, çalışma olanaklarına sahiptir. Ayrıca, yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kariyer yapma imkanları bulunmaktadır.

Dünya Deri ve Deri Mamulleri Sanayinin Mühendislere olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Yenilikçi fikirlere açık, üretim ve tasarım konularına ilgili duyan, yabancı dil bilen veya öğrenmeye istekli öğrencilerimizi Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümünde bu özel ve avantajlı mesleğin eğitimini almaya davet ediyoruz.

Sevgi ve saygılarımla

Prof.Dr. Behzat Oral Bitlisli
Bölüm Başkanı